Hamry 40
569 92 Bystré
+420 739 147 560
info@hotelotakarhamry.cz

Malebné historické město Polička, rodiště hudebního skladatele Bohuslava Martinů, je vstupní branou do jednoho z nejkrásnějších koutů Českomoravské vrchoviny, Žďárských vrchů. Město, které leží ve výšce 555 metrů nad mořem, bylo založeno v roce 1265 králem Přemyslem Otakarem II.

Město Polička se pyšní několika „nej“, která nikde jinde nenajdete!

Rodná světnička Bohuslava Martinů

Se jménem Bohuslava Martinů je neodmyslitelně spjaté unikátní, romantické, i když pro život trochu nepraktické místo - malá světnička ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce. Zde, ve výšce 36 metrů, se slavný skladatel narodil a žil se svojí rodinou. Vystoupejte 192 schodů do věže a odměnou bude nejen magické místo se světničkou vybavenou původním nábytkem rodiny Martinů, ale i krásný výhled na město Poličku a jeho okolí.

Poličské hradby

Mohutné kamenné hradby zpevněné 19 baštami, které v délce 1220 m obepínají celé historické jádro města, patří mezi nejzachovalejší hradební opevnění ve střední Evropě. Velmi pěkná je procházka kolem hradeb v parku nebo procházka přímo po ochozu hradeb s výkladem průvodce.

Palackého náměstí a jeho barokní skvosty

  • Poličská radnice patří mezi tři nejvýznamnější barokní radnice v zemi.  V budově radnice si mohou návštěvníci prohlédnout barokní kapli sv. Františka Xaverského a galerijní sbírky výtvarného umění.
  • Morový sloup NEPOSKVRNĚNÉHO POČETÍ PANNY MARIE je vysoký 22 metrů a dle mínění znalců nemá v Čechách sobě rovného. Sochy vytesal Jiří Pacák, jeden z nejvýraznějších představitelů východočeského vrcholně barokního sochařství.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce

Centrum zábavy, poznání i odpočinku. Interaktivní výstavy, dílny pro děti i dospělé.

Přijďte se bavit, zakládat město, dobově se odívat, poznávat historii, zařadit se mezi poličské ostrostřelce a nasát atmosféru života minulého století v tvorbě Bohuslava Martinů. Vstupte do světa křehké a barevné krásy v expozici Horáckého skla. Vyzkoušejte si znalosti historie nebo umění zpěvu v lavicích školní třídy, kde se malý Bohuslav učil. Expozice – Barevný svět Bohuslava Martinů, Historická třída Bohuslava Martinů, Historie města Poličky a okolí, Sklářství na Horácku.

Muzejní zahrada – místo konání koncertů, letního kina, divadel či besed pod širým nebem.

Hrad Svojanov

Hrad Svojanov leží v krásné krajině hlubokých lesů a je dnes jediným hradem u nás, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Majitelem hradu Svojanov je od roku 1910 město Polička. V letním období v areálu probíhá bohatý kulturní program.

Hrad Svojanov je místo jako stvořené pro rodinný či romantický výlet. Každá prohlídka interiérů hradu je vedena průvodci oděnými v dobových kostýmech. Hrad nabízí úplnou novinku a to unikátně rekonstruovaný dům zbrojnošů.

A nezapomeňte vyšplhat na hradní hlásku a rozhlédnout se po kraji, projít se po hradbách hradu a odpočinout si v zahradě. A pokud se vám nebude chtít z hradu Svojanova odjet domů, vyzkoušejte si, jak se žilo na hradě!  Hostinské pokoje ve stylu počátku 20. století jsou připraveny pro Vás. O vaše žaludky se postará výborná hradní restaurace!

Město Polička je městem festivalů

Nenechte si ujít pravidelně konané poličské festivaly. V dubnu jazzový – POLIČKA JAZZ, v květnu festival klasické hudby věnovaný poličskému rodákovi – MARTINŮ FEST, květnový rockový festival na poličském koupališti – POLIČSKÉ ROCKOUPÁNÍ, multižánrový festival konaný v jedinečném prostředí poličských hradeb v měsíci červenci – COLOUR MEETING POLIČKA, v srpnu oblíbený multižánrový festival, jehož hlavní scénou je poličské náměstí – FESTIVAL POLIČKA 555 a mezinárodní festival pantomimy, který se koná v září – MIME FEST.